Untitled Document
26 Nisan 2018 - 14:59 Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Anasayfa Yazarlar Ahmet KAYALI
 
02/09/2013 - 08:58 - Gösterim : 2251
Ahmet KAYALI
TÜRKLER UÇAK YAPAMAZ DEDİLER YAPSADA UÇAMAZ DEDİLER

 

FaceBook ta paylaş
 

29.08.2013 günü saat 07.33'de Türk havacılık tarihinde yıllar sonra yeni bir sayfa açıldı. Hürkuş seri imalata geçebilen son Türk uçağı Uğur MKE 44'ten tam 61 yıl sonra uçtu. Uçak saat 07.04'te motor çalıştırdı. Yer testlerinin tamamlanmasının ardından ilk uçuş saat 07.33'te gerçekleştirildi. Test pilotu Murat Özpala'nın kullandığı uçak, Akıncı hava üssünden  havalandı. Tüm uçuş boyunca uçak en çok 9 bin 500 feet yüksekliğe çıktı.  (3 bin 130 metre)Test uçuşunda Hürkuş'a KT-1 tipi eğitim uçağı eşlik etti. temel uçuş sistemlerinin  kontrolü ardından saat 08.06’da indi.Uçuş boyunca HÜRKUŞ 259 km hıza çıktı. İlk uçuşta herhangi bir sorun yaşandığında acil iniş yapabilmek için Pilot Özpala iniş takımlarını toplamadı.

 Testlerin daha iyi takip edilmesi ve analizlerinin yapılması için TAI’de yaklaşık 2 milyon dolarlık özel bir ‘Test Merkezi’ kuruldu.  Uçaktan gelen 1200 veri, kuyruk kamera görüntüleri ve KT1 uçağından çekilen videolar bu merkeze ‘telemetri’ ile aktarıldı. Test merkezinde motor, gövde, uçuş sistemleri, elektronik sistem ve test verilerine analiz edecek uzman mühendisler görev yaptı. Bu sistemler daha sonra TAI’nin geliştireceği diğer uçaklarda kullanılacak.

İKİNCİ KOKPİT YOK

Uçakta sadece önde pilotun uçacağı kokpit mevcut. Test uçuşlarının ilerlemesinin ardından arka kokpitin de montajı yapılacak ve fırlatma koltuğu konulacak.

BÜGÜN TÜRK HAVACILIĞININ ZAFER BAYRAMI 

TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bugün Türk Havacılık Sanayii’nin Zafer Bayramı olduğunu belirterek, “Hürkuş’u başarıyla uçurduk. Bundan sonra yoğun bir uçuş test programımız var. Hürkuş yüksek motor gücüyle farklı bir ürün olacak” dedi.

ÜÇ FARKLI MODELİ OLACAK

Hürkuş’un önce sivil eğitim modeli geliştirildi. Efsane Türk havacısı Vecihi Hürkuş’un adını taşıyan uçağın daha sonra askeri eğitim ile yakın hava desteği verecek silahlı modeli geliştirilecek. Saatte en fazla 574 kilometre hıza çıkabilen Hürkuş, 10 bin 577 metre irtifaya yükselebilecek. PT6 tipi pervaneli turboprop motora sahip uçağın havada toplam kalış süresi ise 4 saat 15 dakika. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Hürkuş’a sipariş vermek üzere çalışmalar yaparken uçağın farklı modellerinin yurtdışına satış şansı da bulunuyor.

Tahminimce 20 yıl Önce İtalyan lisansı ile Üretilen SF260 uçaklarının yerini alacaktır.

VECİHİ HÜRKUŞ  1889-1969  kimdir ?

Aslında Uçağın isminin HÜRKUŞ olmasıyla rahmetli Vecihi HÜRKUŞ ' a bir nevi vefa borcu , özür ödeniyor.Bilirsiniz Sayın Şener ŞEN  filminde VECİHİ  ismini kullanıp pilotluk yapıyordu. 

Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. Türkiye Cumhuriyetinde ilk uçak düşüren pilottur.hava yolcusu taşıyan ilk türk pilotu. hayatı boyunca 102 farklı uçakla 30 bin saat uçuş gerçekleştirmiş kişi. 1925 senesinde yaptığı vecihi k vi için vesika istediğinde, sertifika için bir teknik heyet kurulur, fakat uçağı uçurup deneyecek kimse olmadığı için sertifikayı alamaz ve izinsiz uçar. tabi bunun üzerine cezayı yiyince hava kuvvetlerinden istifa eder. uçağına da el konur.1930 yılında kadıköy'de bir keresteci kiralar ve ikinci uçağı vecihi k xiv'ü yapar. bununla ankara'da ismet paşa'nın huzurunda bir gösteri yapar. buna rağmen uçağı onaylatacak kimse olmadığından buna da müsaade çıkmaz. uçağını uçurabilmek için ta çekoslovakyalardan belge almak zorunda kalır. uçağı bir süre postacılıkta kullanıldıktan sonra uçuştan men edilir.1933'de 2 tane vecihi k xv ve vecihi k xvi isimli uçakları yapar ve vecihi sivil tayyare okulu öğrencileriyle çalışmalar yapar. bu okul da parasızlıktan ve verilen diplomaların denkliği olmadığından kapanır.1937'de almanya'da uçak mühendisliği diploması alır. okul 2 senelik olduğu için türkiye'de diploması kabul görmez.1947'de kanatlılar birliği diye bir dergi çıkarır. onun sonu da diğerleri gibi engellemeyle bitecektir. 1954'te hürkuş havayolları'nı kurar. türk hava yolları'nın kullanmadığı 8 tane uçağı borç harç edinir. thy'nın sefer koymadığı yerlere seferler düzenler. bazen gazete taşır. sabotajlar yapılır, yine önü kesilmek istenir. nihayetinde elinde bir uçak kalır. onu da mta için maden aramalarında kullanır.hayatının sonlarında bu uçakların borçları ve faizleri altında iyice ezilir ve 1. dünya savaşı'nda gösterdiği kahramanlıklar dolayısıyla bağlanan maaşına da haciz konur. 1969'da da gata'da sefalet içinde ölür..

 

 

 
 
Untitled Document
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
YAZARLAR
   
ANKET
 
 
 
 
HAVA DURUMU
GAZETELER
 
 
 
 
Untitled Document
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz Tasarm ve Yazılm : Tahamedya.com