Untitled Document
26 Nisan 2018 - 15:22 Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Anasayfa
 

Dereli :'' Bulgaristan'da Yaşayan Türkler Yalnız Değildir''.
 
FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 26 Nisan 2018 - 10:45

Komşumuz Bulgaristan’da yaşayan Müslüman Türk azınlık mensuplarına karşı Bulgar ırkçıları tarafından yapılan insanlık dışı saldırılar son günlerde artmış bulunmaktadır. Bundan daha birkaç gün önce Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 5 Bulgar ırkçısı sokaktan geçen ve hiçbir suçu olmayan bir Türk gencini sadece ve sadece Türk olduğu için feci şekilde döverek hastanelik etmişlerdir. Dayağın ardından hastaneye kaldırılan Türk gencinin hayati tehlikesi maalesef hala devam etmektedir. Dileriz ki bu Türk genci en kısa zamanda iyileşerek sağlığına kavuşur.

 

Ayrıca Bulgaristan’ın Karlovo kentinde bulunan ve bir Osmanlı eseri olan tarihi Kurşunlu Camiinin inşa ediliş amacına uygun şekilde ibadethane olarak kullanılabilmesi için Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü tarafından iade davası açılmıştır. Bulgaristan’ın Filibe Bölge Mahkemesi söz konusu davada Başmüftülüğü haklı bularak ibadethane olarak kullanılması koşulu ile Osmanlı eseri olan tarihi Kurşunlu Camiinin Başmüftülüğe iade edilmesine karar vermiştir. Ancak söz konusu mahkeme kararına karşı da binlerce Bulgar ırkçısı ülke genelinde gösteriler düzenlemişler, ülkede yaşayan Müslüman Türk azınlık mensuplarını tehdit eden sloganlar atmışlardır. Söz konusu ırkçı gruplara hitaben konuşma yapana Karlovo Belediye Meclis Başkanı Stoyo KARAGENSİ “Zamanında kılıç ve kanla alınanlar kimseye iade edilemez!” diyerek Bulgar ırkçılarına destek vermiş ve insanları kışkırtmıştır. Belediye Meclis Başkanlığı gibi son derece önemli bir görevde bulunan bir şahsiyetin bu tür ırkçı ve provokatif eylemlere destek olması, halkı birbirine kışkırtması son derece yanlış ve tehlikelidir.

Ayrıca Avrupa Birliği Parlementosundan Gelen bir grup heyet 11 - 12 kasım’da Sofya’da ve Kırcaalide Bulgaristan’da yaşayan etnik azınlıklarla(Türk,Pomak vb.) görüşeceklerdi. Yalnız Bulgar ırkçıları tarafından Heyetin araba lastikleri parçalanmış bu görüşme yine bulgar ırkçıları tarafından engellenmiştir.

 

Sırf milliyetleri, dini inançları, etnik kökenleri gibi nedenler ile suçsuz insanlara saldırılarda bulunulması asla ve asla kabul edilemez. Bundan dolayı Türk gencine karşı Sofya’da yapılan ve insan hayatına kasteden bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bulgar makamlarından bu saldırıya karışmış olan kişilerin yakalanarak adalet önüne çıkarmalarını beklemekteyiz! Bu tür saldırgan davranışların hem Bulgaristan’ın iç barışına ve huzuruna, hem de Balkanlardaki huzur ve istikrara katkı sağlamayacağı aksine huzursuzluğa yol açarak insanları birbirine düşüreceği ortadadır. Bu nedenle sorumluluk makamında olan herkesi toplumsal huzur ve barışı tehdit edecek söylem ve davranışlardan kaçınmaya davet etmekteyiz. Şunu da ayrıca belirtmek isteriz ki Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlık mensupları yalnız değillerdir. Bizler her zaman onların yanındayız! Onları hiçbir zaman hiçbir konuda yalnız bırakmayacağımızı buradan bir defa daha ifade ediyoruz!


Etiketler Dereli - :'' - Bulgaristan'da - Yaşayan - Türkler - Yalnız - Değildir''. -
FaceBook ta paylaş
DİĞER HABERLER
GAZİEMİR NEVVAR SALİH İŞGÖREN DEVLET HASTANESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ…….
Başkan Şenol muhtarlarla bir araya geldi
Başkan Şenol muhtarlarla bir araya geldi
Piriştina’nın projesiyle ‘tüm engeller’ kalkacak
Dereli :'' Bulgaristan'da Yaşayan Türkler Yalnız Değildir''.
Mendereste Ak Partili Aday Adaylarından Birlik Mesajı
Türkiye’nin kanını donduran anneden korkunç itirafla
Tercih süresi başladı
 
Untitled Document
ÖNE ÇIKANLAR
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
 
YAZARLAR
   
ANKET
 
 
 
 
HAVA DURUMU
GAZETELER
 
 
 
 
Untitled Document
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz Tasarm ve Yazılm : Tahamedya.com